Nově v knihovně: Koutek biblioterapeutické literatury!

14. ledna 2009 v 14:00 | Knihovnice |  Biblioterapie
Víte co je to biblioterapie? Jak už možná samo slůvko napovídá, jedná se o druh léčebné terapie, při níž dochází k léčebnému efektu za pomoci knih - jde tedy o léčbu knihou, neboli četbou vybraných knižních titulů. Jaké knížky jsou k tomuto účelu vhodné? Především takové, které slouží k uvolnění, zábavě, relaxaci, navození pozitivního myšlení apod., protože právě takovéto knihy mohou pomoci těm, kteří se dostali do tíživé životní situace či řeší jakýkoliv palčivý problém. Při čtení zde hrají důležitou roli city a emoce.U nás není tato metoda terapie příliš známá, ale v zahraničí existuje řada projektů, které biblioterapii praktikují a propagují - používá se zejména při práci s dětským čtenářem, přičemž napomáhá k samotnému rozvoji dětských čtenářských dovedností. Kdo ovládá dobře angličtinu, může se podívat třeba na projekt Best Children's Books, který radí rodičům, jakou knihu vybrat pro svého potomka nebo na Kids Page, který má prostřednictvím knih pomáhat dětem zvládat obtíže dnešního světa.

Koutek, který ze svého fondu vytváří Knihovna Lednice, je inspirován seznamem knih Biblioterapeutického kabinetu Krajské knihovny v Pardubicích. Zpracovaný seznam všech knížek z tohoto koutku najdete v dalším příspěvku :-).

Koho terapie knihou zaujala, může si o ní více přečíst např. ve článku Biblioterapie: léčba četbou (Sociální revue) nebo na Portálu.cz: Umění léčí, kde jsou popisovány další podobné terapie (např. muzikoterapie - léčba hudbou atd.).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama