Duben 2009

Světový den knihy: (alespoň) jednu knihu, prosím.

22. dubna 2009 v 18:01 | Knihovnice |  Biblioterapie
Svůj sváteční den nemají jen lidé či různé významné události. Mají ho i knihy - jejich oslava připadá na 23. dubna na Světový den knihy. Tento den je tedy svátek knih - je o knihách, knihám a pro knihy . A slavit může kdokoliv: čtenáři knih, jejich autoři, vydavatelé, překladatelé, knihovníci, knihkupci... Zdá se, že na oslavě může být pěkně veselo .

Jak Světový den knihy oslaví naše knihovna? Svátek knih je především oslavou čtenářství, neboli aktu čtení. A protože se knihovna v poslední době tvorbou koutku biblioterapeuticky zaměřených knih orientuje především na terapeutický rozměr čtenářství, je program "oslavy" následující:


Kniha mého srdce & "srdeční rytmus" čtenářů knihovny Lednice

22. dubna 2009 v 12:28 | Knihovnice |  Kniha mého srdce
V rámci celonárodní soutěže Kniha mého srdce (KMS) bylo možné i v naší knihovně hlasovat pro svoji nejoblíbenější knihu. Na první pohled jednoduchý úkon se ale pro některé stal nelehkým oříškem k rozlousknutí. Jmenovat právě jen tu jednu knihu může být obtížné, a to i tehdy, má-li čtenář dostatečně vyhraněný vkus - často jsou preferovány knihy od určitého autora, do obliby se dostane edice, někdy rovnou celý žánr apod. Avšak i ti nerozhodní se nakonec přes tato úskalí dostali a knihy, resp. romány, které jim nejvíce učarovaly, dali dohromady .Jaro, Monet a malířství v naší knihovně :-).

9. dubna 2009 v 15:27 | Knihovnice |  Knihy & čtenářství
S razancí úderu zvonu takřka před očima vykvetlo jaro (podle teplot možná už dokonce i léto) . Jarní období je spojováno s příslibem krásných teplých dnů, které člověka téměř doslova vyhánějí z domu do přírody a inspirují k nejrůznějším výletům. Jaro každoročně provoní a probarví i nejbližší okolí naší knihovny, umocní nádheru lednického parku, v jehož stínu se knihovna nachází. Jaro je též velikou inspirací a symbolickým tématem pro umělecky založené jedince. Rozechvívá struny mnohých múz - píšících, tančících, zpívajících, malujících… Obrazně řečeno je "krajině šperkem a zrcadlem hvězd".

Když zůstaneme u těch malujících umělců, tak jednou z nejvýraznějších osob impresionistického pojetí malby, která jarní motivy štědře zachycovala na svá plátna, je známý impresionista Claude Monet - "jaro je dojem a dojem je Monet". Jeho malba je hrou světel, barev a stínů, je velmi poutavá a v nejbližší době ozdobí i naši knihovnu - výstava Monet: jarní imprese převezme patronát nad stávajícím jarem, obdobně jako tvorba Renoira, která se stal symbolem léta loňského…