Nový Zéland očima cestovatele a spisovatele Jiřího Máry

29. května 2009 v 11:26 | Knihovnice |  Besedy
Cestování je velice příjemný způsob trávení času. Člověk při něm shazuje "okovy" každodenních povinností, relaxuje, tráví čas se svými blízkými a přitom poznává nová místa, navazuje nové známosti a prožívá něco mimořádného. A tak není divu, že při návratu domů se dívá na svět kolem sebe trochu jinak - očima svého zážitku. Aby si kouzlo z cesty uchoval co nejdéle, přiváží si z cest suvenýry a pořizuje fotografie. Čím je země pobytu cizokrajnější, tím jsou upomínky z cest zajímavější - hlavně pro ty, kteří danou zemi nikdy nenavštívili...
Kdo se může ze čtenářů naší knihovny pochlubit tím, že byl na Novém Zélandu? V zemi, která je pro nás Čechy vůbec tím nejvzdálenějším místem? Po besedě s Jiřím Márou, který s sebou do Lednice alespoň na chvíli trochu této exotiky přinesl, by tuto otázku mohlo kladně zodpovědět už osmdesát dětí :-), a to díky živosti a autentičnosti společného setkání, při němž jsme objevovali krásy Severního ostrova této nádherné země.


Symbol Nového Zélandu - pták kivi


Cestování je také o překonávání bariér - časových, vzdálenostních, komunikačních, ale i těch lidských. Jiří Mára cestuje se svým synem Jirkou, který je upoutaný na invalidním vozíčku - jsou to cesty o splněném přání a veliké odvaze:

"Jirka se stal prvním českým vozíčkářem, který procestoval nejvzdálenější zemi na světě Nový Zéland. Naším příkladem chceme dokázat, že zdravotním hendikepem život nekončí a také motivovat ostatní vozíčkáře v boji za naplnění vlastních snů."

Snad i proto je pak povídání o nich plné optimismu a naděje. I my si můžeme na tuto besedu uchovat vzpomínku co nejdéle - Jiří Mára o svých cestách píše též velice poutavé cestopisy. V naší knihovně jsou k dispozici všechny jeho doposud vydané tituly:
Poslední dvě knihy také obohacují náš koutek biblioterapeutické literatury. A pozor: jejich četba je nakažlivá! Nejeden čtenář se základě takto zprostředkovaného zážitku rozjel poznávat vzdálené a cizokrajné země takříkajíc na vlastní pěst. Například jedna paní vzala cestování úplně doslova a o svém putování informuje stylem: "Právě se nacházím na stránce 126." apod.


Doufám, že i vás knihy nadchnou stejně jako mě. Přeji všem krásné léto, hodně cestovatelských zážitků a slovy autora knih: "Hodně splněných snů a optimismu."

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elík Elík | 9. března 2010 v 19:25 | Reagovat

Dost dobrý :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama