Ota Pavel – dvojí nostalgie

22. května 2010 v 21:17 | Knihovnice |  Besedy

OTA PAVEL - DVOJÍ NOSTALGIE

Besedy pro 9. třídy

"Jdu proti řece, v řece je stříbro a zlaté listí. Jdu sám a najednou si uvědomuji, že tu nehoukají auta, abych uhnul, a nedrnčí tramvaje, abych couvnul. A to je vlastně ten hlavní důvod, proč jdu na štiky"

Z díla spisovatele Oty Pavla dýchne na čtenáře kouzlo přírody, laskavý humor a nostalgie vzpomínek na dětství. Když si knihovnice se svou vlastní nostalgií připomenou 80. léta - tedy ty, které si to pamatují - vybaví se jim, že povídky Oty Pavla patřily ke čtenářsky nejžádanějším knihám! Čtenáři si je zamlouvali dopředu a knihovnice pilně vyplňovaly do zámluvních sešitků pořadí trpělivě čekajících čtenářů tak, jako to dělají i dnes, např. na knihy Dana Browna, Harryho Pottera nebo Stmívání...Ota Pavel: Smrt krásných srnců (Česko-Slovenská filmová databáze)


A není divu: v šedi stereotypní prózy z období normalizace byly tyto příběhy křišťálově čistým osvěžením, přímo živnou rosou. A ostatně i dnes, i když už čtenáři na ně nečekají fronty, patří v knihovnách k těm často půjčovaným titulům! Ota Pavel se líbil i našim současným deváťákům. Ve dvou besedách žáci pozorně poslouchali, dělali si poznámky a nezklamali ani při závěrečných kontrolních otázkách

Dnes už naštěstí netrpíme jednostranností knižní produkce. Knihovny nabízejí mnohobarevnou škálu těch nejrůznějších témat, autorů či žánrů. Přesto (nebo právě proto) není od věci si v té záplavě mnohdy i komerčních publikací připomenout hodnotné literární "trvalky". A takových skvostů, kterými se česká literatura může pochlubit, je hodně. Nemělo by se na ně zapomínat a tak čas od času se s nimi setkáme i na tomto blogu .

V teskné i úsměvné a zároveň lyrické nostalgii se čtenář může při četbě ztišit, vychutnat kouzlo ticha při rybaření a únik od rušné civilizace. A to může být i dnes aktuální...

V naší knihovně si můžete od Oty Pavla vypůjčit:


knihy
 Smrt krásných srnců: obsah (VašeLiteratura.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama