Únor 2012

VÝSLEDKY ZEMĚPISNÉ SOUTĚŽE „CO VÍŠ O JAPONSKU?“

26. února 2012 v 21:40 | Knihovnice |  Soutěže
Besedy s Jiřím Márou (Nový Zéland, Ekvádor a Galapágy a Japonsko) jsou také osvěžením hodin zeměpisu. Svou názorností přispějí k tomu, že si žáci lépe zapamatují, co v hodinách zeměpisu probírají. A pokud zrovna probírají Japonsko, jistě se jim bude po zhlédnutí tak zajímavé přednášky lépe o něm učit Usmívající se.

Na motivy besedy popsané v předchozím článku byla Místní knihovnou a paní učitelkou zeměpisu vyhlášená soutěž - vědomostní kvíz "Co víš o Japonsku?" (Další zajímavé kvízy knihovny najdete zde). Soutěže se zúčastnilo 8 dobrovolníků ze 7., 8. a 9.tříd.

Byli to tito žáci:
  • Ze 7.B.: Vojtěch Vyhnálek
  • Z 8.A.: Martin Walter
  • Z 8.B.: Martina Kodlová a Jakub Šlichta
  • Z 9.A.: Kučeřík, Daniel Sedláček a Adam Hykl
  • Z 9.B.: Kateřina Bajgerová

ZA EXOTIKOU DO JAPONSKA: beseda s cestovatelem Jiřím Márou

26. února 2012 v 21:09 | Knihovnice |  Besedy
Do "země vycházejícího slunce" jsme se vydali v poutavé přednášce spisovatele a cestovatele Jiřího Máry, který k nám do Lednice zavítal již potřetí (zde se můžete podívat na předchozí návštěvy - Nový Zéland a Ekvádor a Galapágy).Knižní novinky pro děti

26. února 2012 v 20:40 | Knihovnice |  Knihy & čtenářství

KNIŽNÍ NOVINKY PRO DĚTI


Na co se mohou těšit dětští čtenáři v nejbližší době?

V předchozím článku zmíněné nakladatelství Thovt poutá děti svou přitažlivou úpravou, poučnými příběhy psanými zábavnou formou. Po oblíbené Době kamenné se mohou těšit na další knihu z ediční řady "První čtení s poučením" a tou je kniha Vikingové. Je tu i další díl dobrodružství na "Magickém ostrově". Jmenuje se Tajemný rytíř a Einar, hrdina předchozí knihy - Zrada mezi Vikingy - se na pokyn boha Odina tentokrát vydá do rytířské doby, přímo na anglický hrad...

Ani další kvalitní nakladatelství - Advent Orion - nezůstává pozadu s příběhy, v nichž se snoubí historie (v tomto případě biblické dějiny) s dobrodružstvím. Pro ty malé čtenáře, kterým se líbila knížka Jerryho D. Thomase Detektiv Zack a záhada potopy připravujeme další příběh: Detektiv Zack a tajemství v písku - jak vyplývá z názvu - archeologické dobrodružství Usmívající se.

A pozor! - pro čtenáře dětského "bestselleru" Deník malého poseroutky máme dobrou zprávu, že přibudou další díly: Poslední kapka a Psí život - 3. a 4. díl.

No a konečně pro ty, kteří si rádi přečtou něco o upírechUsmívající se, chystáme nové Upíří deníky - 5. a 6. díl: Návrat a Soumrak.

Takže vzhůru do čtení - pro vzdělání i zábavu!

BESEDY A DALŠÍ AKCE V NOVÉM PROSTŘEDÍ: Jen krátké retrospektivní ohlédnutí...

26. února 2012 v 20:26 | Knihovnice |  Besedy
Čas utíká, či spíše pádí až neskutečně rychle. Od doby, kdy se naše knihovna "vyloupla" do své moderní, svěží podoby, uběhlo už více jak půl roku! Podívejme se, co se dělo v knihovně ode "Dne otevřených dveří" loni v létě, kdy měl každý zájemce možnost do knihovny "nakouknout". Po znovuotevření navštívilo knihovnu hodně dospělých i dětí, ať už jednotlivě, nebo celé třídy. Takové exkurze spočívaly zezačátku v tom, že si školáci prohlédli knihovnu, ale také se seznámili s novinkami na nově uspořádaných výstavkách.

BESEDY


Pak už proběhla první tematická beseda, na které byli přivítáni prvňáčci. Kromě seznámení s novinkami si poslechli besedu na téma "knížka s dětským hrdinou". Tentokrát to byla populární spisovatelka Christine Nöstlingerová a její "Příhody malého Františka", takové vhodné První čtení, opravdu současný dětský hrdina, maličký chlapec. Na podzim pak i naši nejmenší - děti z mateřské školky - si přišly vyslechnout besedy na téma populárních knižních postaviček, jako je např. kocourek Modroočko nebo medvídek Pú. Líbil se jim příběh o tom, proč se vlastně medvídek jmenuje Pú? A ten příběh také pěkně nakreslily, ať už formou omalovánek, nebo vlastním snažením. Příjemné kresbičky teď zdobí vstup do knihovny.