Březen 2013

Výsledky zeměpisné soutěže o Africe

26. března 2013 v 11:38 | Knihovnice |  Soutěže

VÝSLEDKY ZEMĚPISNÉ SOUTĚŽE O AFRICE


Na motivy cestovatelské besedy Jiřího Máry, zmiňované v předchozím článku, knihovna vyhlásila zeměpisnou soutěž o Africe. Vědomostní kvíz měl 15 otázek a zúčastnilo se ho 8 dobrovolníků z různých tříd - od 6. do 9.třídy.

Soutěžili tito žáci:

6.třída: Klára Havlicová
7.třída: Miroslava Veselá, Kateřina Garčicová
8.třída: Michal Novák
9.třída: Jakub Šlichta, Aneta Redková, Karolina Pšurná


Všech 15 otázek správně bohužel nezodpověděl žádný ze soutěžících. Většina soutěžících (celkem 5 žáků) dosáhla 12 správných odpovědí, 1 ze soutěžících 10 a po jednom soutěžícím 13 a 14 správných odpovědí.

Testík nebyl zrovna nejjednodušší, proto všichni zúčastnění odvážlivci zasluhují pochvalu!

Vítězi se ovšem mohli stát jenom žáci s největším počtem správně zodpovězených otázek.
Nejlépe "zabodovaly" žákyně 9.A.

1.místo získala Aneta Redková za 14 správných odpovědí

2.místo získala Karolina Pšurná za 13 správných odpovědí

Aneta Redková vyhrála cestopisnou knihu "Tajuplná Afrika", Karolina Pšurná knihu "Ve stopách Vikingů".
Knihy nám pan Mára pro soutěž věnoval.

Vítězkám srdečně blahopřejeme a ostatním přejeme dobrou motivaci, aby se příští soutěže zúčastnilo více zájemců !

Den pro dětskou knihu 2012 s Jiřím Márou

26. března 2013 v 11:20 | Knihovnice |  Besedy
Se známým cestovatelem a spisovatelem Jiřím Márou jsme se v Lednici setkali už počtvrté. Do našich jižních končin "přicestoval" koncem listopadu, v týdnu těsně před vyhlášením "Dne pro dětskou knihu". Márovy knihy ovšem čtou i dospělí; jsou totiž čtivé a příjemné, přístupné širšímu spektru čtenářů.

S Jiřím Márou jsme dosud "cestovali - letem světem" : od Nového Zélandu přes rovníkovou Jižní Ameriku až po východní exotické Japonsko. Pokaždé jiný a hlavně protilehlý kout planety. I tentokrát beseda s videem proběhla v kinosále Obecního úřadu za účasti 120 dětí a jejich učitelů, uspořádána ve spolupráci knihovny s 2.stupněm Základní školy.

I když se u nás právě schylovalo k zimě, s rodinou Márových jsme se tentokrát vydali do horké Afriky a to rovnou do její nejjižnější části, abychom se seznámili s přírodou a životem ve čtyřech zemích: v Jihoafrické republice, Botswaně, Zimbabwe a Namíbii.

Sledovali jsme poutavé vyprávění doprovázené videem o městech, horách i pouštích, netypických zvířatech a ptácích, stromech, národních parcích, kruriozitách, o dunách i domorodých vesnicích....

A také o jedné malinké vesničce o šesti obyvatelích, na kterou však Márovi byli hodně zvědaví, protože se také jmenovala Mara ...

Po besedě byla do knihovny koupena nová kniha "To snad není možný", která pojednává o Austrálii. I knihu "Tajuplná Afrika" máme také v knihovně.
A už jsme rovnou domluvili přesně za rok další besedu. Máme se opět na co těšit!

Odkaz "strašidelného" klasika: soutěž pro Týden knihoven 2012

25. března 2013 v 14:53 | Knihovnice |  Soutěže
Současní žáci nečtou až tolik poezii, zato mají rádi horory, duchy, zombie, upíry a vůbec strašidelné příběhy všeho druhu. Český klasik Karel Jaromír Erben je básník nadčasový a příšerami i ponurým prostředím se jeho balady jen hemží. Ta strašidelnost v jeho případě samozřejmě není samoúčelná. Nedávno však vynikla díky oceněnému českému filmu z roku 2000, který dramaticky a působivě ztvárňuje sedm z jeho nejznámějších básní a svou působivostí je přibližuje současnému diváku i čtenáři.

V soutěži pro Týden knihoven jsem se snažila přiblížit "strašidelného" klasika i současným žákům. Strašidelné příběhy si přece mohou přečíst i ve verších! A také je čtou ve škole už celé generace. S Erbenem není věru žádná nuda, ale jeho dílu je třeba rozumět. Básník se narodil v roce 1811, není to tedy tak dávno, co jsme si mohli připomenout jeho opravdu vzácně kulaté výročí (200 let narození). Aby měli žáci učení zábavnější, byl v knihovně vytvořen test "Co víš o Kytici Karla Jaromíra Erbena?" Test nebyl příliš těžký, žáci si v něm zopakovali ty nejzákladnější znalosti a ti nejpilnější se mohli těšit na nějakou tu výhru ...

Aby to nebylo zase až tak jednoduché, po vyplnění testíku následovaly v knihovně dvě besedy pro obě deváté třídy. Při besedách jsme si zopakovali zajímavosti o Erbenovi a jeho díle; pověděli jsme si o jeho významu. O tom, co básník vyjadřuje, sděluje, z jakých pramenů čerpá, o osudovosti, nadoosobním řádu přírody, o vině a trestu, lásce, mytologii, folkloristice, pohádkových motivech, o tom, jak se v jeho díle prolíná pohanství i křesťanství...

I žáci dostali možnost odpovídat na rozšiřující, doplňující otázky k testu, případně si vybavit známé verše zpaměti a tak jsme si společně náměty balad prohloubili. Odměněni byli hlavními cenami a také bonusy za aktivitu, rychlé reakce a správné odpovědi při besedě.

A jak tedy vše dopadlo?

Soutěže se zúčastnilo celkem 31 dětí: 16 účastníků bylo z 9.A, 15 z 9.B. Test sestával z 12 otázek, všechny bohužel nezodpověděl ani jeden soutěžící. Nejčastějším výsledkem bylo 8 správných odpovědí. Nejlepším výsledkem bylo 11 správných odpovědí.
V 9.A. měli nejlepší výsledky - 11 správných odpovědí - 4 žáci. Za 9.B. měl 11 správných odpovědí pouze jeden žák. Všichni dostali knihy. A protože v soutěži šlo o básníka, byly to knihy veršů.
Kteří žáci to byli a jaké knihy vyhráli?

9.A.:
Lenka Balášová - Jaroslav Seifert: Kamenný most
Kristýna Fialová - Karel Hynek Mácha: Máj
Marcela Podrazilová - Karel Kryl: Pochyby
Aneta Redková - Jan Skácel: A znovu láska
9.B.:
Richard Vavřík - Karel Jaromír Erben: Kytice

V průběhu besedy dostávali aktivní žáci za správné odpovědi záložky se zvířátky.
Vítězům upřímně blahopřejeme:!

Zrzečka a Modroočko

22. března 2013 v 16:38 | Knihovnice |  Besedy
Předškoláci - ti se činí! Tedy co se týká kreslení. Téměř každý měsíc zavítají do knihovny na krátké besedy, po kterých malováním rozvíjejí svou představivost o pohádkových hrdinech. Na besedách probíráme příběhy s dětským hrdinou v edici První čtení - např. populární rakouskou spisovatelku a jejího hrdinu chlapečka Františka: Chritine Nöstlingerová: Příhody malého Františka (o tom, jak se ztratil, o sourozeneckých vztazích, jak měl rád staršího bráchu ...), ale měli jsme také hodně besed "zvířátkových".

Série výkresů s medvídkem Pú, které byly vystavovány jak formou omalovánek, tak i vlastních výtvorů (což je ještě cennější) byla nahrazena veverkou Zrzečkou: Josef Zeman: Dobrodružství veverky Zrzečky - stará dobrá klasika ... Z kresbiček byla vytvořena výstavka "Kreslíme lesní zvířátka". Ta zvířátka se dětem opravdu povedla. Kromě lesních zvířátek potom nakreslily i zvířátka domácí podle knihy, která se stále líbí mnoha generacím malých čtenářů: Josef Kolář: Z deníku kocoura Modroočka.

Kresbičky pěkně zpříjemňují prostředí naší knihovny.Usmívající se

Děti v bludišti literárních žánrů: malé ohlédnutí za činností knihovny v roce 2012

22. března 2013 v 15:56 | Knihovnice |  Besedy
"Prodírat se" houštinami, džunglí žánrů, tou pestrou paletou dětské literatury nemusí být vždy strastiplným putováním. O tom se přesvědčili žáci 3.třídy během červnové návštěvy knihovny, při které byli seznámeni s poutavými tipy četby na prázdniny. Pro větší přehlednost byly novinky rozděleny na jednotlivé žánry, z nichž každý byl zastoupen zajímavou knížkou.

A jaké druhy četby jsme tedy probrali ? Dětem se líbí příběhy (nejraději současné), jejichž hrdiny josu také děti. A když je v tom humor, tím líp. Toto splňuje již zmiňovaný dětský bestseller, klukovské čtení Deník malého poseroutky. Na začátku 4.dílu Psí život se jeho sympatický dětský hrdina, vykutálený Greg Heffley chystá prožít prázdniny úplně jinak, než si představují jeho rodiče ...
Také už zmiňované knihy z nakladatelství Thovt přinášejí dětem ty nejzábavnější příběhy. Se severským hrdinou, norským chlapcem Einarem ovšem nazůstáváme v současnosti, ale vydáváme se do dob dávno minulých. A už jsme u žánru historického, v tomto případě kombinovaného s fantasy. Napínavý, barvitý a čtivý příběh Magický ostrov zavede děti do časů před 1000 lety mezi Vikingy nebo mezi rytíře ve středověké Anglii.

A co třeba dát si trochu poezie? Zabere u dětí? Oblíbená u malých čtenářů je hravá, půvabná i vtipná poezie nedávno zesnulého osobitého básníka Ivana Martina Jirouse, přezdívaného Magor. Knížku Magor dětem si musí každé dítě zamilovat. Však ji básník také psal pro své vlastní děti. Kromě veršů obsahuje i krátké povídky a pohádky. Jsou i trošku strašidelné, což mají děti také v oblibě...
S knihou Pan Kdybych hledá kamaráda zůstáváme v současnosti, ale tady jde o netypický druh četby pro děti. Jedná se o knížku alegorickou, moderní bajku, pohádkové podobenství, v níž hlavní postavy (pánové Kdybych, Abych, Cobych, Jábych apod.) představují různé lidské vlastnosti a charaktery. Je tedy i poučná.
Ostatně o poučení se také starají knihy nakladatelství Thovt, např. Doba kamenná (řada První čtení s poučením)- napínavé příběhy o pravěku jsou prokládány informacemi o tom, jak žili pravěcí lidé; poučení je získáváno formou zábavnou, přitažlivou a nenásilnou.