Odkaz "strašidelného" klasika: soutěž pro Týden knihoven 2012

25. března 2013 v 14:53 | Knihovnice |  Soutěže
Současní žáci nečtou až tolik poezii, zato mají rádi horory, duchy, zombie, upíry a vůbec strašidelné příběhy všeho druhu. Český klasik Karel Jaromír Erben je básník nadčasový a příšerami i ponurým prostředím se jeho balady jen hemží. Ta strašidelnost v jeho případě samozřejmě není samoúčelná. Nedávno však vynikla díky oceněnému českému filmu z roku 2000, který dramaticky a působivě ztvárňuje sedm z jeho nejznámějších básní a svou působivostí je přibližuje současnému diváku i čtenáři.

V soutěži pro Týden knihoven jsem se snažila přiblížit "strašidelného" klasika i současným žákům. Strašidelné příběhy si přece mohou přečíst i ve verších! A také je čtou ve škole už celé generace. S Erbenem není věru žádná nuda, ale jeho dílu je třeba rozumět. Básník se narodil v roce 1811, není to tedy tak dávno, co jsme si mohli připomenout jeho opravdu vzácně kulaté výročí (200 let narození). Aby měli žáci učení zábavnější, byl v knihovně vytvořen test "Co víš o Kytici Karla Jaromíra Erbena?" Test nebyl příliš těžký, žáci si v něm zopakovali ty nejzákladnější znalosti a ti nejpilnější se mohli těšit na nějakou tu výhru ...

Aby to nebylo zase až tak jednoduché, po vyplnění testíku následovaly v knihovně dvě besedy pro obě deváté třídy. Při besedách jsme si zopakovali zajímavosti o Erbenovi a jeho díle; pověděli jsme si o jeho významu. O tom, co básník vyjadřuje, sděluje, z jakých pramenů čerpá, o osudovosti, nadoosobním řádu přírody, o vině a trestu, lásce, mytologii, folkloristice, pohádkových motivech, o tom, jak se v jeho díle prolíná pohanství i křesťanství...

I žáci dostali možnost odpovídat na rozšiřující, doplňující otázky k testu, případně si vybavit známé verše zpaměti a tak jsme si společně náměty balad prohloubili. Odměněni byli hlavními cenami a také bonusy za aktivitu, rychlé reakce a správné odpovědi při besedě.

A jak tedy vše dopadlo?

Soutěže se zúčastnilo celkem 31 dětí: 16 účastníků bylo z 9.A, 15 z 9.B. Test sestával z 12 otázek, všechny bohužel nezodpověděl ani jeden soutěžící. Nejčastějším výsledkem bylo 8 správných odpovědí. Nejlepším výsledkem bylo 11 správných odpovědí.
V 9.A. měli nejlepší výsledky - 11 správných odpovědí - 4 žáci. Za 9.B. měl 11 správných odpovědí pouze jeden žák. Všichni dostali knihy. A protože v soutěži šlo o básníka, byly to knihy veršů.
Kteří žáci to byli a jaké knihy vyhráli?

9.A.:
Lenka Balášová - Jaroslav Seifert: Kamenný most
Kristýna Fialová - Karel Hynek Mácha: Máj
Marcela Podrazilová - Karel Kryl: Pochyby
Aneta Redková - Jan Skácel: A znovu láska
9.B.:
Richard Vavřík - Karel Jaromír Erben: Kytice

V průběhu besedy dostávali aktivní žáci za správné odpovědi záložky se zvířátky.
Vítězům upřímně blahopřejeme:!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama