Duben 2017

Jaro vstoupilo do knihovny s pohádkou.

24. dubna 2017 v 14:30 | Knihovnice |  Besedy
První besedou v letošním roce se opět potěšili naši nejmenší - děti z mateřské školky. Tentokrát se seznámily s pohádkou oblíbené spisovatelky Ivony Březinové, která děti tolik upoutala svým zajímavým vyprávěním, když loni školku osobně navštívila. Paní Březinová píše jenom pro děti a dětskému světu rozumí, vždyť hrdinové jejích knížek jsou také takoví špunti jako ti skuteční, jen jejich příhody jsou často neskutečné, kouzelné, no prostě pohádkové.

Takový je i pohádkový příběh "Chobotem sem, chobotem tam". Hrdinové knihy - čtyři malí kamarádi - se začnou starat o mamutí mládě, které nečekaně obživne v přírodopisném kabinetu. A od té chvíle o veselé až bláznivé historky není nouze ...
Během besedy dostávaly děti i různé otázky, protože spisovatelka vymyslela ke knize úkoly, zábavu, hádanky, luštění ...Např. poznávat zvířátka a jejich vlastnosti, vybarvovat apod....
I naši nejmenší poznávali zvířátka, odpovídali a doplňovali a nakonec dostali za úkol vybarvení obrázku. Děti si s obrázkem zdárně poradili a z omalovánek bude vytvořena pěkná nástěnka.

Cestovatel Jiří Mára tentokrát na severu Evropy. Zeměpisný vědomostní kvíz.

18. dubna 2017 v 21:41 | Knihovnice |  Soutěže
To by ani nebyl známý cestovatel Jiří Mára, aby i ze zdánlivě nehostinných zemí (samý led a sníh) neudělal zajímavé dobrodružství. Na jedné ze svých posledních cest navštívila rodina Márových mrazivý sever Evropy a na motivy této cesty vznikla poutavá kniha "Ve stopách Vikingů" o putování Dánskem, Grónskem, Islandem a Faerskými ostrovy.
Tehdy byl mladý vozíčkář Jirka Mára po operaci páteře, ale stále se těšil na cestování, tentokrát ne do dalekých exotických krajů, ale trochu blíž, po Evropě.
Minulý rok Jirka Mára podlehl svojí těžké nemoci. Jirka byl velmi statečný a za svůj krátký život prožil nesmírné množství zajímavých zážitků v nejrůznějších zemích po celém světě. Dostal se do České knihy rekordů, protože jako první vozíčkář navštívil všechny kontinenty. Byl nádherným povzbuzením pro handikepované cestovatele o tom, že i s nepřízní osudu si člověk může splnit své sny. A mnozí nemocní následovali jeho příkladu a také se odvážili vydat na cesty.
Jirka Mára už není mezi námi, ale rodina Márových stále pokračuje ve své cestovatelské tradici. Plní tím odkaz mladého Jirky, který by si to jistě přál.
Koncem minulého roku zavítali Márovi opět už po několikáté k nám do Lednice. Pokaždé zde najdou další děti, kteří jejich přednášku ještě neznají. A tak jako obvykle pan Mára svoje vyprávění provázel fotografiemi a videem. Besedy se zúčastnilo přes 100 dětí, celý druhý stupeň ZŠ.

Děti se dozvěděli spoustu užitečných zeměpisných poznatků, které mohli uplatnit v následné soutěži "Co si pamatuješ o chladných severských zemích?"
Soutěže se zúčastnilo těchto šest odvážných žáků ze 6., 7. a 8. třídy:
Luboš Bednár
Kristýna Drobiličová
Kateřina Foukalová
Viktorie Kodlová
Patrik Hajiček
Ondřej Stejskal
Všechny děti chválím za účast - za aktivitu. Z celkového počtu 15 otázek měl 1 žák 7 správných odpovědí, jeden 8 správných odpovědí, 2 žáci 9 správných odpovědí a 1 žák 13 správných odpovědí a 1 žák 15 správných odpovědí.
Vítězové soutěže byli dva:

1. místo: Luboš Bednár - 15 správných odpovědí - tedy všechny - skvělý výkon!
2. místo: Kristýna Drobiličová - 13 správných odpovědí - krásný výsledek!

Vítězové byli odměněni knihami Jiřího Máry a barevnými záložkami.

Chtěla bych povzbudit děti k hojnější účasti ! Už jsme měli několik zeměpisných soutěží, ale myslím, že ještě nikdo nedosáhl takového výsledku - všechny odpovědi správně !